Nätverksträff 

Tema: Elevhälsokompetens och samtalet i skolan

Nätverket riktar sig till dig som är samordnare eller stödjare för hälsoråd eller är intresserad av hälsofrämjande arbete i skolan. Ta gärna med hela elevhälsoteamet! På denna nätverksträff fokuserar vi på samtalets betydelse för skolans elevhälsokompetens.

Stockholm, 24 maj 2018.

- Samtalet i skolan, en möjlighet till utveckling
- Så skapar vi hälsa på vår skola!
- Senaste nytt om hälsofrämjande arbete!
- Så fungerar samordnarrollen
- Hur skapar vi elevhälsokompetens?

Anmäl er här!

Ladda ner hela inbjudan i pdf.

Samtalet i skolan, en möjlighet till utveckling 
Kurator Petter Iwarsson är verksam som sakkunnig på BRIS. Med utgångspunkt från sin bok Samtal i skolan – en möjlighet till utveckling kommer Petter berätta om vikten av samtal och relation i skolan. Inte bara för att skapa möjlighet till god psykisk hälsa för barn och ungdomar utan också för att skapa goda förutsättningar för lärande.

Så skapar vi hälsa på vår skola!
Hur får vi elever att själva engagera sig för sin hälsa? På Arlandagymnasiet har eleverna startat hälsoråd där de aktiverar sig med allt från boxning, fotboll, dans,  simning, futsal, musik, träning och frukostklubb. Med stöttning från hela skolans personal får eleverna möjlighet att stärka både hälsa och gemenskap vilket gett starkare skolresultat. Elever från Arlandagymnasiet kommer och berättar hur de aktiverar sig.

Så fungerar samordnarrollen!
Matilda Frans och Mia Jönsson har skapat ett nytt hälsofrämjande arbetssätt på Arlandagymnasiet. Tillsammans med elevhälsoteamet och övriga kollegor stöttar de skolans elever i de olika hälsoråden. Matilda och Mia kommer dela med sig av de framgångsfaktorer som skapat ett hållbart hälsoarbete på skolan.

Senaste nytt om hälsofrämjande arbete!
Joel Crawford, Skolsamordnare på Reacta presenterar senaste nytt inom skolans hälsofrämjande arbete. Ta del av aktuell forskning och hälsofrämjande projekt för elevers välmående.

Hur skapar vi elevhälsokompetens?
Tillsammans med dina kollegor och övriga deltagare diskuterar vi hur elevhälsokompetens skapas. Det goda samtalets betydelse för en stärkt relation till elever och kollegor. Vi lär av framgångsrika exempel och hur er skola kan stärka era förutsättningar. 

FÖRELÄSARE

Petter Iwarsson är socialpedagog med vidareutbildning inom handledning, familjebehandling och barn- och ungdomspsykoterapi. Efter många år inom Bris stödverksamhet arbetar han nu som sakkunnig på Bris samt som skolkurator. Petter är författare till böckerna Samtal medbarn och ungdomar, Samtal i skolan – en möjlighet till utveckling och Du behövs som vuxen. Petter är också kursledare vid högskoleutbildningen Samtal med barn och ungdomar, vid
Ersta sköndals högskola.

Joel Crawford, skolsamordnare på Reacta. Joel har under tre år utvecklat hälsorådsmodellen tillsammans med elevhälsopersonal från fyra pilotskolor, som en del i det hälsofrämjande och systematiska kvalitetsarbetet. Modellen är förenings- och evidensbaserad, med fokus på tvärprofessionell samverkan och generella hälsofrämjande insatser för elever lärande, utveckling och hälsa. Joel samordnar, utbildar och handleder skolor. Han är även sammankallande för nätverket som låter samordnare och stödjare mötas och utvecklas.

Matilda Frans, socialpedagog och Mia Jönsson, lärare vid Arlandagymnasiet i Märsta har gått Reactas samordnarutbildning och stöttar aktivt elever att engagera sig för sin hälsa. Matilda och Mia kommer dela med sig av de framgångsfaktorer som gjort att många av Arlandagymnasiets elever nu är aktiva i egna hälsoråd på skolan. Arlandagymnasiet är stödskola och en av de skolor med flest hälsoråd i Sverige just nu. De har två samordnare och flera stödjare i personalen.

Unga medlemmar och elever berättar om hur de själva skapar möjlighet till egna aktiviteter för sin hälsa. Ni får lyssna på hälsoråden Boxing club, Swim girls, ROS MF (musikförening) och Unbreakables (dans) som alla berättar vad de gör för sin hälsa och hur de tillsammans engagerar elever på skolan. 

________________

PROGRAM

09:00 Registrering, kaffe & mingel!
09:30 Senaste nytt kring hälsofrämjande arbete i skolan!
10:20 Paus
10:30 Workshop - Erfarenhetsutbyte & Nätverkande!
11:30 Så fungerar samordnarrollen praktiskt!
12:00 Lunch
13:00 Delat pass: Reactasamordnare - Handledning efter skolans behov. Övriga - Fördjupning om hälsofrämjande arbete enligt hälsorådsmodellen
14:00 Paus
14:10 Elever berättar - Så skapar vi hälsa på vår skola!
14:30 Workshop - Elevhälsokompetens!
15:00 Fika!
15:20 Petter Iwarsson - Samtal i skolan, en möjlighet till utveckling!
16:20 Nästa tidpunkt för nätverksträff!
16:40 Dagen avslutas!


Plats: Stockholm. ABF Sveavägen 41.
Ingår: Lunch, fika och material och praktiska övningar.
Målgrupp: För dig som arbetar i skolan som skolsköterska, kurator, specialpedagog, lärare, rektor, idrottslärare m.fl.

Pris stödmedlemmar
Hälsorådsskola: Fem platser gratis.
Stödskola: Tre platser gratis.

Ordinarie pris
995 kr per person
(Ingen moms tillkommer på några av våra priser)

Är ni inte redan stödmedlem kan ni bli det direkt i anmälan.
Anmäl er här!

Begränsat antal platser.

KONTAKT

Joel Crawford
Skolsamordnare
Ansvar för medlemscoachning & Projektadministration
076-03 29 628
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Facebook: Joel Crawford Reacta

 

 

PÅ GÅNG

Psykisk Hälsa i Skolan - Stockholm

Elevhälsans psykologiska, psykosociala och specialpedagogiska insatser

Läs mer...

Fysisk Aktivitet i Skolan - Stockholm

Inspiration och verktyg för elevers rörelse, utveckling & hälsa

Läs mer...

Nätverksträff 

Tema: Elevhälsokompetens och samtalet i skolan

Läs mer...

Mindfulness & Yoga i skolan - Stockholm

Metoder & Inspiration

Läs mer...

Kallelse till årsmöte för lokalföreningarna Norr/Svea & Reacta Syd

Kallelse 28 april. 17.30.

Läs mer...

SENASTE NYTT

Nätverksträff!

Tema: Barnrättslagen!

Läs mer...

Bli stödmedlem - stärk elevernas hälsa

Gå på nätverksträffar gratis - få subventionerade priser på konferenser

Läs mer...

Språkcafét får Reactapriset

5000 kr att använda i hälsorådets verksamhet

Läs mer...

Flexibelt extrajobb

Utbildningsbokare för ungas hälsa

Läs mer...

Sommarjobb

Teamledare till Reactas festivalkampanj

Läs mer...